Portál eSbírky.cz
Online prezentace sbírek, umožňující vyhledávání mezi téměř 30 tis. exponáty řady českých muzeí. Esbírky nabízejí vyhledávání podle instituce, druhu sbírky, materiálu, data a místa původu. Prostřednictvím tzv. Předmětů měsíce se snaží upozornit na zajímavé artefakty z různých sbírek. Ty lze také považovat za odkazy na různé tematické oblasti. Prostřednictvím prezentace eSbírky reagují na kulturní akce, jako je například narození významných osobností a různá výročí.
eSbírky 20. století
Portál zpřístupňuje výběr z digitalizovaných sbírek českých muzeí a galerií, vztahujících se k dějinám dvacátého století. Obsahuje obrazový i zvukový materiál včetně dobových rozhlasových záznamů. Vyhledávání na základě místa původu předmětu, typu předmětu, datace či fulltextové vyhledávání umožňuje žákům a studentům aktivní práci s předměty se zdůrazněním časového či regionálního hlediska.
Křižovatky české a československé státnosti
Online expozice umožňuje virtuální prohlídku prostor Národního památníku na Vítkově, který byl postaven v rozmezí let 1928 - 1938 k poctě československých legionářů. V architektonicky zajímavých prostorách je instalována expozice Křižovatky české a československé státnosti, která zachycuje významné zlomy v dějinách 20. století. Virtuální prohlídka nabízí k prohlédnutí fotografie, videa a zvukové záznamy seřazené podle jednotlivých klíčových roků.
http://pamatnik-vitkov.dvacatestoleti.eu/
Webová antologie zvuku 20. století
Webová antologie zvuku 20. století obsahuje hudbu, zvuky i mluvené slovo. Pro účely výuky dějin 20. století poskytuje originální archivní nahrávky vztahující se ke klíčovým rokům českých a československých moderních dějin, tedy k letům 1918, 1938, 1948, 1968 a 1989. Zvukové záznamy reflektující dobu svého vzniku představují 20. století napříč společenským spektrem – od reprezentativních skladeb typu státní hymny až po kritiku státní moci pomocí protestsongů, od oficiálních projevů předních politiků po vzpomínky příslušníků subkultur stojících na okraji společnosti.
http://www.dvacatestoleti.eu/antologie-zvuku/
Sbírky online Galerie hlavního města Prahy
Vedle publikované sbírky online Galerie hlavního města Prahy, představující umělecká díla z období 19., 20. a 21. století., je zpřístupněn také online katalog veřejné plastiky na území hlavního města Prahy s fotografiemi, uvedením datace, autora, materiálu, rozměrů a doplněním základního popisu. Katalog obsahuje mezi více než 200 exempláři z období od počátku 17. století do dnešních dnů také pomníky a plastiky realizované ve 20. století.
http://www.ghmp.cz/online-sbirky/
http://www.ghmp.cz/online-verejna-plastika/
Sbírky Východočeského muzea v Pardubicích online
V sekci digitální katalog sbírek zpřístupňuje Východočeské muzeum v Pardubicích ukázky ze sbírek pohlednic, fotografií a odznaků. Zpřístupněn je například fond firemních odznaků, německých odznaků s politickými motivy či odznaků připomínajících významné kulturní události.
České muzeum výtvarných umění
Publikovaná sbírka online ČMVU je dostupná na www.cmvu.cz/cz110c-/katalog-sbirek-sbirky-online. Vyhledávání je umožněno podle autora díla, období, stylu či námětu.
Jihomoravské muzeum ve Znojmě
Digitalizovaná sbírka obrazů Jihomoravského muzea ve Znojmě představuje i díla 20. století. Vyhledávání je umožněno podle autora či právě datace
www.znojmuz.cz/digitalizace/obrazy
My jsme to nevzdali. Příběhy 20. století
My jsme to nevzdali je vzdělávací portál občanského sdružení Post Bellum podporující výuku moderních dějin. Pracuje s orální historií, audiovizuálními prostředky, digitalizovanými fotografiemi i komiksem. Návštěvník stránek prochází obsah členěný podle šesti klíčových období českých a československých dějin 20. století.
Europeana.eu
Portál, prezentující digitalizovaný obsah evropských muzeí, knihoven, archivů a audiovizuálních sbírek, zpřístupňuje více než 30 milionů sbírkových předmětů – fotografií, textů, audio, video a 3D předmětů. Europeana umožňuje vyhledávání podle země původu, datace, typu sbírky, ale také podle názvu poskytovatele obsahu či jazyku doprovodných informací.
Historiana. Your portal to past
On-line vzdělávací multimediální nástroj, který nabízí studentům možnosti práce s informačními zdroji a historickými prameny. Autoři Historiany si kladou za cíl vytvořit alternativu učebnici evropských dějin, přičemž se zaměřují na nejrůznější okamžiky dějin evropských národů, které utvářely Evropu od jejích počátků až do moderní doby, přičemž témata nejsou omezena teritoriálně, ale jsou nahlížena z přeshraničního hlediska.
Online katalog sbírek Židovského muzea v Praze
V online katalogu je zveřejněna část bohatých sbírek Židovského muzea v Praze. Katalog obsahuje např. dokumenty k osudům ostravských Židů za druhé světové války. Součástí projektu jsou i virtuální výstavy, např. výstava neZnámí.
http://collections.jewishmuseum.cz/index.php
Zmizelí sousedé
Projekt Židovského muzea v Praze nabádá studenty k aktivní práci v regionu – k pátrání po osobách, které zmizely za druhé světové války. Projekt využívá digitalizované archiválie, sbírkové předměty, fotografie, texty.
Projekt neZnámí
Fotografie v archivu Židovského muzea zachycují členy a zaměstnance Židovské obce v Praze, jejichž identita je často neznámá. Autoři projektu vyzvali veřejnost, aby pomohla odkrýt identitu zobrazovaných osob.
http://www.jewishmuseum.cz/cz/czidentifikace.php
Školákem v protektorátu
Projekt Památníku Terezín Školákem v Protektorátu přibližuje žákům a studentům realitu života v protektorátu Čechy a Morava, a to na prostředí, které je této generaci nejbližší, na prostředí školním. Projekt pracuje s orální historií, dobovými dokumenty, digitalizovaným dobovým tiskem, fotografiemi a sbírkovými předměty.
http://skolakemvprotektoratu.pamatnik-terezin.cz
Za pomníčky
Projekt Památníku Terezín mapuje místa bývalých nacistických táborů, masové hroby obětí nacismu, pamětní desky atd. Webové stránky http://zapomnicky.pamatnik-terezin.cz obsahují interaktivní mapy a popisy jednotlivých míst.
Scriptum.cz
Projekt občanského sdružení Exodus zpřístupňuje význačné tituly českých exilových a samizdatových periodik. Projekt využívá digitalizovaných knih, novin a časopisů.
Pražské jaro 1968
Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky mapoval v rámci projektu historický fenomén Pražské jara. Webové stránky obsahují dokumenty písemné i nepísemné povahy, digitalizované archiválie, dobová periodika, fotografická sbírka Ústavu pro soudobé dějiny. Zveřejněn je také seznam obětí z řad československých občanů, usmrcených intervenujícími vojsky v období od 21. srpna do 17. prosince 1968.
www.68.usd.cas.cz/cz/o-projektu.html
Stránky věnované událostem roku 1968 a 1969
Webový projekt Ústavu pro studium totalitních režimů prezentuje události roku 1968 prostřednictvím dobových fotografií z různých míst republiky, audiozáznamů, dokumentů Ministerstva vnitra a dalších materiálů. Stránky obsahují také seznam obětí okupace členěný podle jednotlivých krajů.
http://www.ustrcr.cz/cs/srpen-1968
Cesta k listopadu 1989
Webová prezentace Ústavu pro studium totalitních režimů nabízí učitelům dějepisu a společenských věd metodickou podporu při výuce problematiky přechodu od komunismu k demokracii. Autoři projektu využívají zejména nehmotné sbírkové předměty – zvukové nahrávky a filmy.
www.ustrcr.cz/cs/cesta-k-listopadu-1989
Demokratická revoluce 1989
Stránky Ústavu pro soudobé AV ČR, v.v.i. jsou věnovány roku 1989. Poskytují návštěvníkům digitalizované dokumenty, fotografie, videa a zvukové nahrávky k přelomovému roku 1989. Zveřejněn je např. Kompletní soubor dokumentů Občanského fóra či fotografie zachycující průběh demonstrací.
Jan Palach
Multimediální projekt Univerzity Karlovy přibližuje životní příběh studenta Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 upálil na Václavském náměstí na protest proti srpnové okupaci. Zveřejněny jsou digitalizované archiválie, periodika, zvukové nahrávky, fotografie i sbírkové předměty.